BLIŻEJ KULTURY - KOPCIUSZEK BALET

Zarząd Stowarzyszenia "Przekreślony Kłos" zaprasza Członków Stowarzyszenia tym razem dzieci i młodzież na spektakl fantastyczny KOPCIUSZEK, który odbędzie się w sobotę 30 września br. o godzinie 17:00 w Operze Nova w Bydgoszczy. Przeniesiemy się w świat muzyki, fantazji tańca oraz specjalnych efektów laserowych, które zapierają dech w piersi młodym widzom. Baśń, którą najczęściej znamy z opracowań literackich Charles’a Perrault  oraz braci Grimm tym razem usłyszymy w muzyce Sergiusza Prokofiewa oraz zobaczymy wykonaniu tancerzy Opery Nova. Balet według choreografii Iwony Runowskiej łączy różne techniki tańca (klasyczny, nowoczesny i break dance) oraz stanowi znakomite pole do pokazania umiejętności  tancerzy.

 

Na pozór zwykły dom: ktoś krząta się w kuchni, ktoś wyleguje się na kanapie. Ale od chwili, gdy koło samotnej dziewczyny błyśnie srebrzysty promień ,nic już nie będzie zwykłe i smutne. „Kopciuszka” znamy od dzieciństwa z książki  francuskiego bajkopisarza, Charlesa Perraulta. Ta postać była inspiracją dla kompozytorów oper i baletu. Laserowa wiązka światła zawisa nad sceną, niby falujące skrzydło , tiulowa kurtyna osłania tajemniczą przemianę drzewa w karetę, książęca świata galopem obiega odległe zakątki ziemi w poszukiwaniu właścicielki maleńkiego pantofelka… -  oto kilka obrazów z baletu Sergiusza Prokofiewa „Kopciuszek”  na scenie Opery Nova . Kompozytor pisał o tytułowej bohaterce : „Sam Kopciuszek jest nie tylko postacią z bajki, lecz żywym człowiekiem przeżywającym , a nawet wzruszającym się”  . I takim można go zobaczyć na naszym spektaklu. Rola tytułowa to duże wyzwanie dla tancerki . Ma ona także „konkurencję” w postaciach zabawnych, wręcz groteskowych Złych Sióstr, fantastycznej świty - demonicznych ptaków, emanujących tajemniczością i erotyzmem Księżniczek  Wschodu i Hiszpanii, a przede wszystkim Dobrej Wróżki – uosobieniu klasycznej harmonii.

Balet  Prokofiewa w choreografii Iwony Runowskiej łączy różne techniki tańca (klasyka, nowoczesny, break dance) i stanowi znakomite pole pokazania umiejętności  tancerzy Opery Nova .Piękna choreografia, czytelna i wartka akcja sceniczna, urzekające obazy wyczarowane kolorem i światłem. Do tego komputery w służbie sztuki ; gdy laserowy promień opływa  widownię ,westchnienie zachwyconej publiczności  niesie się aż do najwyższych rzędów. Przepiękna jest scena , w której z tanecznymi popisami występują Wróżki Pór Roku ; dla oddania baśniowej atmosfery stworzone zostały wspaniałe laserowe wizualizacje , każda z postaci ma wspaniałe entrée prowadzone światłem.Zabawne, wręcz cyrkowe są popisy „Trzech Pomarańczy” na balu. Techniczne „gadżety” (np. jeżdżące meble i okrążająca scenę kareta bez zaprzęgu ) zastosowane przez scenografa podkreślają fantastykę libretta. Dla miłośników  Prokofiewa i różnych technik tańca, dla dorosłych i dzieci. Bajkowo i nowocześnie, romantycznie i z humorem : choreograf Iwona Runowska i artyści Baletu Opery Nova stworzyli przedstawienie, które można polecić każdemu miłośnikowi tańca, niezależnie od wieku.

  

 

Zapisy chętnych wyłącznie telefonicznie - nr tel. 602 623 218.

Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Serdecznie zapraszamy.

 

(informacje i zdjęcia udostępniła Opera Nova w Bydgoszczy http://www.opera.bydgoszcz.pl)

projekt i realizacja: MPMedia