Informacja o makaronie Sotelli

Zainteresowanych sprawą makaronu Sotelli informujemy, że ani Stowarzyszenie „Przekreślony Kłos”, ani firma Pool-Foods, a tym bardziej Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej nie rozstrzygną, czy makaron Sotelli spełnia wymogi dla produktu bezglutenowego, ale zdecyduje uprawniona do tego państwowa instytucja, do której sprawa nieprawidłowych wyników badań została przez nas zgłoszona w ubiegłym tygodniu.

Przy okazji informujemy, że wynik potwierdzający przekroczenie dopuszczalnych norm zawartości glutenu został stwierdzony również w innej próbce makaronu Sotelli (z innej partii). Badanie to akredytowaną metodą immunoenzymatyczną ELISA wykonało na zlecenie Stowarzyszenia inne niezależne laboratorium, o czym poinformowaliśmy odpowiednie instytucje nadzorujące żywność bezglutenową.

Na marginesie informujemy, że do firmy Pool-Foods zwracaliśmy się kilkakrotnie, w tym również o udostępnienie wyników badań, ale nigdy nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi, zatem proszę nam nie zarzucać braku dialogu.

projekt i realizacja: MPMedia